Jaki jest Twój cel?

Tagi

, , ,

Silna motywacja to jeden z najważniejszych czynników składających się na sukces. Jest bardzo ważna w momencie, gdy rozpoczynamy ćwiczenia. Jak sprawić by nas nie opuściła? Najważniejsze to na samym początku ustalić określony cel, do którego dążymy. Wydawałoby się, że jest to dziecinnie proste, bo co za problem powiedzieć sobie „schudnę w te wakacje” lub „zbuduję masę mięśniową”. Nie są to jednak prawidłowo sformułowane cele, a jedynie mrzonki. Dzięki technice SMART nauczysz się prawidłowo formułować swój cel, który powinien być:

- ściśle, precyzyjnie określony i konkretny. Mało precyzyjnie określony cel prowadzi do mało satysfakcjonujących wyników. Musisz wiedzieć w jaki sposób chcesz go osiągnąć. Prawidłowo sformułowany cel najlepiej zapisz na kartce i powieś w widocznym miejscu.

- możliwy do osiągnięcia w określonym przez Ciebie czasie. Np. gdy założysz sobie, że zrzucisz 10kg w ciągu miesiąca, to wiadomo, że cel ten nie jest łatwy do osiągnięcia. Musisz wiedzieć, że jesteś w stanie go osiągnąć. Im większą poprzeczkę sobie stawiasz, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się osiągnąć zamierzonego celu, bo zniechęcony brakiem zamierzonych efektów, szybko się poddasz.

- mierzalny. Jeśli Twoim celem jest utrata kilogramów, zastanów się czy możesz ten cel, o dosyć szerokim zakresie, podzielić na kilka mniejszych, np. „codziennie poświęcę 30 minut  na ćwiczenia na orbitreku”. Taki cel łatwo można zmierzyć, w przeciwieństwie do celu głównego, jakim jest spadek wagi. Twój cel musi zawierać datę początkową i końcową.

- osadzony w ramach czasowych. Wyznaczenie konkretnego czasu na osiągnięcie celu mobilizuje. Dlatego też, powinieneś wyznaczyć sobie ostateczny termin, w którym chcesz go osiągnąć. Powinna to być konkretna data. Jeśli powiesz sobie „schudnę 5 kg” w ciągu dwóch miesięcy to najprawdopodobniej będziesz odkładał czas realizacji celu na później. Jeśli już na samym początku ustalisz sobie konkretną datę, np. schudnę 4 kg do 1 września, to łatwiej Ci będzie osiągnąć określony cel.

- wyrażony w atrakcyjny sposób. Np. cel „pozbędę się kilogramów” może być wyrażony w bardziej atrakcyjny sposób, np. „nowy rok- nowe, lepsze życie z nową sylwetką i optymistycznym podejściem do życia”. Cel powinien mieć dla Ciebie znaczenie. Powinien dokonać zmian w Twoim życiu.

Pamiętaj, że „wygrywa ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, by go osiągnąć”.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Brak głosów)
Loading ... Loading ...

Podobne artykuły:

4 Komentarze dla “Jaki jest Twój cel?”

 1. Ana pisze:

  Czytałam kiedyś artykuł o tym, ze na 10 kobiet odchudzających się, tylko jednej z nich udaje się osiągnac zamierzony cel i chyba rzeczywiście coś w tym jest. Ja pamiętam moje początki i odchudzanie pod presją otoczenia, a raczej z poczucia wstydu. Wszystkie próby kończyły się fiaskiem. I dopiero teraz wiem, że taka decyzja musi być przemyślana, a ustalenie swojego celu jest pierwszym krokiem w odchudzaniu. Pozdrawiam:))

 2. heaven pisze:

  Ciekaw jestem, kto jest autorem tego artykułu i jakie badania przeprowadzał.
  Prowadzę klub fitness dla kobiet od 10 miesięcy, wyspecjalizowaliśmy się w redukcji tkanki tłuszczowej.
  Około 90% naszych klientek osiągnęła swój cel i oczywiście nadal te klientki ćwiczą, bo to jest podstawa, że nie wróci się więcej do swojej nadmiernej wagi.

 3. Paulina pisze:

  Ana,
  Większość z tych kobiet zapewne zbyt pochopnie podejmuje decyzję. Brakuje im później motywacji, która pozwoliłaby na osiągnięcie zamierzonego efektu. Zarówno w odchudzaniu, jak i budowaniu masy mięśniowej ustalenie celu jest najważniejsze. Bez tego nie ma sensu w ogóle zaczynać odchudzania.
  Dlatego jeśli odchudzasz się po raz kolejny, to na pewno wiesz jak ważne jest ustalenie tego realnego, „namacalnego” celu. Życzę powodzenia:))

 4. Stokrotka ( ... w czasie Menopauzy) pisze:

  heaven
  to ja poprosze adres tego klubu,
  pozdrawiam
  Stokrotka (… w czasie Menopauzy)


Dodaj komentarz

Najnowsze wideo

Polecane artykuły

Kalendarium

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031