Joga na golasa

Tagi

,

Joga chrześcijańska, joga hormonalna, power joga (zwana astangą), haysa (połączenie gimnastyki relaksacyjnej ze śmiechem), naga joga, joga w ciąży, joga dla dzieci- odmian  zajęć jogi jest multum. Kluby fitness oferują nam coraz to nowsze jej rodzaje.

Mnie szczególnie zainteresowała naga joga, która istnieje już od lat 60-tych(!). Ta dosyć odważna forma jogi przyciąga ludzi o otwartych horyzontach, pragnących przełamywać bariery i przekraczać granicę własnej cielesności. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się zajęcia jogi w kraju, który przełamuje wszelkie stereotypy- USA. W 1975r. film „Naked Yoga” był nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy dokument”. Prekursorzy nagiej jogi tłumaczą swoje obnażenie pełnym połączeniem się z energią wszechświata. Ubrania w tym przypadku krępują ich ruchy i są całkowicie niepotrzebne. W jodze chodzi bowiem o duszę. Uprawiając ją nago uczymy się szacunku, akceptacji i miłości do własnego ciała. Budujemy intymne relacje, więzi, a także pozbywamy się kompleksów. Zajęcia prowadzone są oddzielnie dla kobiet i mężczyzn (to akurat dziwi mnie najmniej).

Wydaje mi się, że wyginanie ciała w ekstremalnych pozycjach, z widokiem na wyeksponowane ciała i organy innych, jakoś mija się z ideą medytacji, w której chodzi przecież o wyciszenie, uspokojenie, odprężenie i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Jak to jest możliwe w takich warunkach? Być może pozostaję w tyle za nowoczesnymi trendami, jednak leczenie swoich kompleksów na sali pełnej nagich kobiet w pozycji lotosu, zwyczajnie do mnie nie przemawia. A swoją intymność wolę chyba  zostawić w domowych czeluściach.

Naga joga nie zadziwia jednak tak bardzo, jak najnowszy pomysł Amerykanów-  doga, czyli joga z psem. Doga obejmuje masaż ciała zwierzęcia, ćwiczenia rozciągające dla pupilów, a także medytację i ćwiczenia relaksacyjne. Doga ma na celu pogłębienie więzi psa z właścicielem. Pomysł dosyć nowatorski i -jak dla mnie- przezabawny. Zawsze można jeszcze spróbować zsynchronizować swój oddech, np. ze świnką morską albo… no właśnie- z kim jeszcze?

Wielu moich znajomych praktykuje jogę. Kiedy zapytałam ich, czy chcieliby uczestniczyć w zajęciach nagiej jogi, wszyscy zgodnie odpowiedzieli „nie”. A Wy wzięlibyście udział w takiej sesji?

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Najnowsze wideo

Polecane artykuły

Kalendarium

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930