Sen- Twój sojusznik

Dla większości z nas nocny wypoczynek jest tak zwyczajną czynnością, że w ogóle się nad nią nie zastanawiamy.  Praca i codzienny stres powodują, że na sen zostaje nam coraz mniej czasu. Wydaje nam się, że długość snu nie ma żadnego wpływu na efektywność naszego treningu.

Jeśli myślisz, że poprawnie wykonywany trening i odpowiednio dobrana dieta to klucz do sukcesu – jesteś w błędzie. Zdrowy sen, który dla większości z nas jest mało istotny, to bardzo ważny aspekt ćwiczeń. Może on poprawić lub pogorszyć efektywność Twojego treningu.

Sen jest szczególnie ważny zarówno dla kulturystów amatorów, jak i dla sportowców zawodowo uprawiających sport. Dla tych, którzy uprawiają ćwiczenia aerobowe i chcą schudnąć lub poprawić swoją kondycję, jak i dla tych którzy wykonują ćwiczenia siłowe, w celu zwiększenia masy. Nieważne jak często trenujesz i z jaką intensywnością- odpowiednia ilość snu to podstawa.

Dlaczego sen jest aż tak ważny?

a)      regeneracja mięśni

Podczas wykonywania ćwiczeń siłowych w strukturze Twoich mięśni powstają mikrourazy. Organizm musi mieć czas na ich odnowę, a sen to najlepsza okazja do ich naprawy. Podczas spokojnego, głębokiego snu następuje odbudowa zniszczonej podczas treningu tkanki mięśniowej. Brak regeneracji mięśni w trakcie snu, może obniżyć ich sprawność, wpływając na pogorszenie efektywności treningu.

b)      odchudzanie

Zbyt mała ilość snu sprawia, że proces przemiany materii nie przebiega prawidłowo. Niedobór snu powoduje uczucie głodu i skłonność do podjadania. W organizmie występują dwa hormony, odpowiedzialne za uczucie głodu- leptyna (hamuje uczucie głodu) i grelina (wzmaga uczucie głodu). Najnowsze badania wskazują, że zbyt mała ilość snu powoduje nadmierne wydzielanie greliny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Dlatego też osoby niewyspane jedzą więcej i częściej. Dodatkowo brak snu może ograniczyć produkcję hormonów tarczycy, które regulują ilość spalonych kalorii.

 

W każdym z nas działa zegar biologiczny, który wyznacza czas, jaki powinniśmy poświęcić na sen. Organizm sam określa porę, kiedy chce odpocząć. Dla różnych osób czas ten może być inny, jednak ogólnie przyjmuje się, że sen osoby trenującej powinien trwać ok. 6-8 godzin. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen jest dla organizmu niekorzystny. Jego nadmiar może powodować nadmierną produkcję hormonów stresu.

Jak powinien wyglądać odpowiedni, regenerujący sen?

- pamiętaj, aby chodzić spać o regularnych porach,

- jeśli ćwiczysz wieczorem to pamiętaj, że bezpośrednio po wysiłku trudniej jest zasnąć; wskazana jest przynajmniej godzina przerwy przeznaczona na rozluźnienie, odprężenie,

- nadmierny sen nie sprzyja organizmowi; po zbyt długim śnie stajemy się zwyczajnie ‘senni’- jesteśmy apatyczni i anemiczni,

- unikaj picia kawy czy herbaty po godzinie 17-tej; kolacje jedz najpóźniej 1-1,5 godziny przed snem.

Sen jest jednym z trzech składowych sukcesu każdego trenującego. Nie zastąpią go żadne pigułki ani energetyczne napoje. Jeśli więc chcesz, aby Twój trening był bardziej efektywny, a odchudzanie przynosiło pożądane rezultaty- zadbaj o odpowiednią ilość snu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Najnowsze wideo

Polecane artykuły

Kalendarium

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031